Osobnosti
János Esterházy (1901-1957)
Gróf János Esterházy pochádzal zo šľachtickej rodiny. János Esterházy, ako poslanec za mesto Košice, vítal Miklósa Horthyho vchádzajúceho do mesta. Sám sa však rozhodol zostať na slovenskom území a založiť Maďarskú stranu na Slovensku. Hájila menšinové práva 70 tisíc Maďarov žijúcich v prvej slovenskej republike a súčastne požadovala od maďarskej vlády dodržiavanie práv slovenského obyvateľstva na znovupripojených územiach. V Bratislave založil knižné vydavateľstvo Madách. V októbri 1944 v memorande protestoval proti obsadeniu Maďarska nemeckou armádou, Gestapo naňho vydalo zatykač. V roku 1945 rokoval s Gustávom Husákom o maďarskom memorande a protestoval proti perzekúciám voči Maďarom na oslobodenom území .Gustáv Husák ho však nechal zatknúť a následne bol odsúdený na 10 rokov nútených prác, neskoršie na smrť. Na základe prezidentskej milosti mu zmiernili trest na doživotie. Zomrel v roku 1957 majúc za sebou dlhú púť po mnohých česko-slovenských väzniciach v mírovskej väznici neďaleko Olomouca.
Serédi Jusztinián (1884 – 1945)
Narodil sa v Diakovciach. Jeho pôvodné meno je Juraj Szapucsek. V roku 1927 , bez biskupskej vysviacky bol menovaný arcibiskupom v Ostrihome a ešte v tom istom roku sa stal kardinálom. Za biskupa ho vysvätil v roku 1928 osobne pápež Pius XI. Protestoval proti rasovej teórii. V čase nemeckej okupácie bojoval za ochranu židov a katolíkov židovského pôvodu.
Juraj Berczeller (1914-2008)
Dirigent, hudobný skladatel a pianista sa narodil v Šahách. Študoval medicínu, ale dal prednosť hudbe, a tak sa stal profesionálnym hudobníkom. V roku 1968 emigroval do Austrálii. Na synovho doporučenie si poangliščtil meno na George Best. Zomrel vo veku 94 rokov.
Szondi Lipót (1893-1986)
Narodil sa v roku 1893 v Nitre. Bol neurológ a psychiater. Bol tvorcom teórie zaoberajúcej sa analýzou ľudského jedinca na základe inštiktívneho správania. Za dedičstvo teórie je možné považovať tzv. Szondiho test osobnosti dodnes často používaný v klinickej psychológie. V roku 1941 v dôsledku prenasledovania židov stráca svoje zamestnanie. Usádza sa v Zürichu, následne okolo seba vytvára tzv. Szondiho kruh. Vďaka podpore rodiny jedného úspešne vyliečeného pacienta sa v roku 1969 zakladá Szondiho inštitút. V roku 1981 v Sorbone ho vyhlásili za akademika vied.
Szokolyi Alajos (1871-1932)
Významný športovec, atlét narodený v Hronci Od 3 rokov vyrastal u krstných rodičov v Šahách. Študoval medicínu na univerzite v Budapešti (štúdium nedokončil).V roku 1890 sa stal členom Budapešťského atletického klubu. Najväčší úspech dosiahol na prvých olympijských hrách nového veku 1896 v Aténach. Štartoval v 6 disciplínach, v behu na 100 m obsadil 3.miesto, v trojskoku 4. miesto. Po olympiáde sa aktívnej činnosti vzdal. V rokoch 1920 je vedúcim členom Maďarského atletického klubu. Bol aj župný archivár v Šahách. Stane sa statkárom v Bernecebaráti, kde zariadi múzeum športu vo vlastnom kaštieli.
Benyovszky Móric (1746 – 1786)
Narodil sa vo Vrbovom v roku 1746. Slávny cestovateľ, objaviteľ, spisovateľ. Svoju kariéru začal ako dôstojník rakúskej armády ale názory na náboženstvo a vzťah k autoritám spôsobili, že bol nútený opustiť rakúsku monarchiu. V roku 1772 dorazil do Paríža, kde zapôsobil na kráľa Ľudovíta XI, ten mu ponúkol zastupovať Francúzsko na Madagaskare. V roku 1776 Beňovského na Madagaskare miestni kmeňoví náčelníci zvolili za kráľa Madagaskaru, ale neskôr ostrov musí opustit. Vráti sa v roku 1785 ako zástupca Anglicka. Zorganizoval tam vzburu domorodcov proti francúzskej osade. Francúzske námorné ministerstvo poslalo na Madagaskar tajnú výpravu, ktorá uskutočnila prekvapivý útok. Beňovský v boji umrel.
Jedlik Ányos (1800-1895)
Štefan Anián Jedlík bol vynikajúcim, vedecky aktívnym experimentálnym fyzikom a konštruktérom prístrojov. Ako prvý na svete skonštruoval model elektromotora, v ktorom pevnú aj otáčajúcu časť tvorili elektromagnety. Popísal a použil princíp samobudenia na dyname vlastnej konštrukcie
Selye János (1907-1982)
Hans Selye sa narodil vo Viedni. Bol kanadský lekár, biológ, chemik, rakúsko-maďarského pôvodu. Jeho matka bola Rakúšanka, otec Maďar, detstvo strávil v Komárne. Lekársky diplom a doktorát z chémie získal v Prahe. Je považovaný za otca moderného výskumu stresu.
Zrínyi Ilona (1634-1703)
Helena Zrínska sa narodila v chorvátskom Ozalji. Bola posledným žijúcim členom chorvátskeho rodu Zrínskych, manželkou Františka I. Rákociho, po jeho smrti manželkou Imricha Tököliho a matkou Františka II. Rákócziho. Aktívne sa zapojila do protihabsburgského povstania Imricha Tökölyho. Preslávila sa svojou hrdinskou obranou hradu Mukačevo, ktorý pred cisárskymi vojskami bránila tri roky. Zomrela v tureckom vyhnanstve.
Cuczor Gergely 1800 – 1866
Narodil sa v Andovciach, pod menom Štefan Cuczor. Je významnou postavou v maďarskej ľudovej poézií. Vysvetili ho v roku 1824, stal sa učitelom rétoriky. Učil v Győri a Komárne. V roku 1849 bol Rakúšanmi odsúdený na väzenie za pobúrujúcu báseň : ,,Riadó“ (Poplach). Posledné roky života strávil v Pešti. V roku 1866 zomiera na choleru.
Cinka Panna (1711 – 1772)
Narodila sa v Gemeri. Je považovaná za legendárnu rómsku primášku. Už od svojich 9 rokov hrala na otcových husliach, v 12 už každý obdivoval jej talent.V roku 1728 založila kapelu, ktorá sa preslávila po celom Uhorsku. Pochovali ju v kostýme z kuruckej uniformy, spolu s oblúbenými huslami Amati
Majster Pavol z Levoče
Majster Pavol z Levoče, rezbár,sochár. O jeho živote vieme veľmi málo, pretože Levočský mestský archív asi 10 rokov po jeho smrti vzhorel. Vieme len, že po roku 1500 sa usadil v Levoči. Je autorom hlavného oltára v Chráme Svätého Jakuba v Levoči. Je to najvyšší drevený oltár na svete.
Szenci Molnár Albert (1574 – 1634)
Bol kňazom reformovanej cirkvy, jazykovedec, filozof, venoval sa umeleckému prekladu. Je autorom mnohých žoltárnych piesni. Narodil sa v Senci.Významné sú jeho preklady žoltárnych piesní ako aj reedícia Károlyovej biblie. Najdôležitejším životným dielom je latinský slovník ktorý sa požíval až do polovice 19. storočia.
Batthyány Lajos (1807 – 1849)
Gróf Ľudovít Baťán sa narodil v Bratislave bol prvý predseda vlády v Uhorsku. Založil národnú gardu, zaviedol permanentné vyzbrojovanie štátu...
Mednyánszky László (1852 – 1919)
Ladislav Medňanský sa narodil v Beckove bol maďarský maliar, stúpenec barbizonskej školy a impresionizmu. Umelecké vzdelanie získal na Akadémii v Mníchove a v Paríži. ...
Kassák Lajos (1887-1967)
Narodil sa v Nových Zámkoch, bol básnikom, umeleckým prekladateľom a maliarom. Patril k predstaviteľom avangardnej školy. V roku 1945 bol medzi prvými umelcami, ktorým bola udelená Kossúthova plaketa v Maďarsku. Neskôr sa odmlčiava. Za svoj veľký, už medzinárodný návrat vďačí najmä svojej výstave v Paríži.
Matej Bel (1684-1749)
Matej Bel z Očovej bol slovensko-maďarský polyhistor, encyklopedista, filozof, pedagóg, evanjelický kazateľ a zakladateľ modernej vlastivedy v Uhorsku. Zmaturoval v Banskej Bystrici, potom študoval filozofiu a teológiu na Univerzite v Halle. Od roku 1709 je učiteľom, neskôr rektorom evanjelického gymnázia v Banskej Bystrici. Od roku 1714 bol rektorom lýcea v Bratislave, ktoré práve pod jeho vedením patrilo k najnavštevovanejším školám v Uhorsku. Je autorom asi 50 diel, štúdií a článkov v latinčine, nemčine, maďarčine a v biblickej češtine. Zaoberal sa históriou, geografiou, národopisom, uhorskou literatúrou a kultúrou, jazykovedou, ekonomikou a prírodnými vedami.
Kodály Zoltan (1882-1967)
Zoltán Kodály sa narodil v Kecskeméte, bol maďarský hudobný skladateľ a pedagóg. Spolu s Bélom Bartókom sa podieľal na zbere ľudových piesní a svoje folklórne znalosti uplatnil v skladateľskej činnosti. Ku Kodályho významným dielam patrí napríklad opera „Hary János“, alebo orchestrálna suita „Tance z Galanty“ .Zoltán Kodály sa výrazne zaslúžil o rozmach organizovanej hudobnej výchovy v Maďarsku. V roku 1963 ho zvolili za prezidenta medzinárodnej spoločnosti pre hudobnú výchovu.
Jakoby Gyula (1903-1985)
Július Jakoby sa narodil v Košiciach, bol slovenský maliar, maďarského pôvodu. Venoval sa kresbe, pastelu, kamenným a keramickým mozaikám. V roku 1968 bol menovaný zaslúžilým umelcom.
Lehár Ferenc (1870-1948)
Franz Lehár, sa narodil v Komárne, bol komponista, operetný skladateľ a dirigent. K hudbe ho viedol jeho otec a bol na neho prísny. Jeho svetový úspech začal v roku 1905, keď mala premiéru jeho najúspešnejšia opereta Veselá vdova. Potom komponoval čoraz vážnejšie hudobné diela, ktoré sa postupne približovali opere. Napísal aj hudbu k viacerým filmom.
Jókai Mór 1825-1904
Mór Jókai sa narodil v Komárne ,bol maďarský spisovateľ. Bol významnou postavou maďarskej revolúcie v roku 1848.Napísal desiatky románov, v ktorých sa venuje najme historickým témam. K jeho najčítanejším románov patrí Uhorský nabob, Synovia muža kamenného srdce a Rab Ráby.
Pázmány Péter (1570-1637)
Peter Pazmáň sa narodil v Oradei, študoval na Filozofickej fakulte vo, Viedni a v Ríme. Vzdelával sa u jezuitov a neskôr sa stal členom rádu jezuitov. V roku 1583 prestúpil na katolícku vieru. Svoju aktivitu zameral na získavanie príslušníkov magnátskych rodín do katolíckej cirkvi. S jeho menom je spojený nástup protireformácie v Uhorsku a na Slovensku. Za pomoci jezuitov sa usiloval o vybudovanie katolíckeho školstva a o výchovu kňazov v protireformačnom duchu. V politickej činnosti bol prívrženec Habsburgovcov (najmä počas 30-ročnej vojny), jeden z hlavných predstaviteľov uhorských stavov brániaci proti Habsburgovcom ich privilégiá. Svojím rozsiahlym náboženským dielom položil základy maďarskej barokovej literatúry.
II.Rákóczy Ferenc (1676-1735)
František II. Rákocy narodený v Borši, sedmohradský veľmož a vodca posledného, tretieho protihabsburského stavovského povstania. Jeho matkou bola Ilona Zrnyska...
Hamvas Béla (1897-1968)
Filozof, knihovník, spisovateľ narodený v Prešove. V roku 1919 bol spolu s rodinou vykázaný z Bratislavy a následne sa presťahoval do Budapešti. Tu na univerzite získava diplom, a stáva sa členom žurnálu Budapesti hírlap. Od roku 1927 je knihovníkom Budapeštianskej mestskej knižnice...
Blaha Lujza (1850-1926)
Narodila sa v Rimavskej Sobote ako Ludovika Reindl. Neskôr sa stáva významnou maďarskou herečkou. Ako 16 ročná sa stáva manželkou Jánosa Blaha, známeho dirigenta, ktorý jej hudobné nadanie rozvíja. Dostane ponuku od Viedenského divadla Carelteather, ale ona nechce ísť do zahraničia. Stane sa herečkou Národného divadla v Budapešti.
Márai Sándor (1900-1989)
Narodil sa v Košiciach, básnik a žurnalista. Pôsobil v Maďarsku. V roku 1930 patril medzi najuznávanejších autorov. Od roku 1948 bol umlčaný, možnosť vydať svoje zbierky dosal v roku 1980, kedy ju však odmietol. Reedícia jeho diel vyšla až po jeho smrti. V roku 1990 mu bol udelený Kossúthov rád post humus.
Madách Imre (1823 –1864)
Narodil sa v Dolnej Strehovej, významný spisovateľ, právnik, politik. Jedno zo svojich najvýzmamnejších diel, neskôr publikovaných pod názvom: ,,Tragédia človeka“ napísal vo väzbe. V roku 1861 sa stáva dôležitou osobnosťou politickej scény. Stála expozícia venovaná jeho životu a pamiatke sa nachádza v kaštieli Imricha Madácha v Dolnej Strehovej (okres Veľký Krtíš).
Csontvári Kosztka Tivadar (1853-1919)
Narodil sa v Sabinove. Pracoval ako lekárnik, ale bol presvedčený že sa stane veľkým maliarom. Základy maliarstva sa naučil od rôznych maliarov. Vytvoril okolo sto významnejších obrazov. Vydáva sa na Blízky východ kde maľuje krajinomaľby. Považujú ho za expressionistu a postimprosionistu ale v skutočnosti ho nedá kategorizovať.
Balassi Bálint (1554 – 1594)
Barón Valentín Balaša z Ďarmôt a Modrého Kameňa, sa narodil vo Zvolene. Bol uhorský renesančný básnik, ktorý písal po maďarsky, turecky a po slovensky. Keď mal 21,otec ho poslal do bojov proti vojskám sedmohradského vojvodu Štefana Báthoryho, ale počas bojov upadol do jeho zajatia. Keď sa Báthory stal poľským kráľom, zobral ho vo svojom sprievode do Poľska. V roku 1584 sa zosobáši s vlastnou sesternicou Kristínou Dobó, ale tento sobáš neskôr anulujú. Do Poľska sa vráti v roku 1589, kde chce bojovať proti Turkom, ale Poliaci uzatvoria mier so sultánom. V roku 1593 zapojil do bojov pätnásťročnej vojny proti Turkom pod velením Mikuláša Pálfiho. Pri Ostrihomu bol ťažko ranený, a umrel následkom otravy krvi.
Kempelen Farkas (1734 –1804)
Narodil sa v Bratislave, študoval filozofiu a právo, ale zaujímal ho aj fyzika a matematika.Ako dvadsaťpäťročného ho Mária Terézia menovala riaditeľom soľných baní v celom Uhorsku. V tejto funkcii zmodernizoval banské zariadenie, čím sa zvýšila produktivita baní. Najväčšiu slávu priniesli Kempelenovi mechanizmy a zariadenia. So svojím šachovým automatom (Turkom) precestoval celú Európu. Pre bratislavský hrad skonštruoval čerpadlo.
Mikszáth Kálmán (1847-1910)
Bol maďarský spisovateľ a novinár. Od roku 1857 do 1863 študoval na šesťdielnom gymnáziu v Rimavskej Sobote, potom pokračoval v štúdiu na evanjelickom gymnáziu v Banskej Štiavnici, kde v júni 1866 maturoval. Po ukončení strednej školy odišiel študovať do Budapešti právo. Už počas stredoškolského štúdia písal poviedky a básne. Spolupracoval s časopisom Nógrádi lapok (Novohradské listy) a do Budapešti posielal svoje poviedky a črty. K jeho najvýzmanejším dielam patria: Posledný hradný pán a Dáždnik svätého Petra - ktorého filmovaná verzia sa natáčala v dedinke Žibritov pri Banskej Štiavnici.
Vámbéry Ármin (1832-1913)
Narodil sa v Svetom Júri, bol univerzitný profesor, lingvista, člen maďarskej akadémie vied. Ako 16 ročný plynule hovoril latinsky, francúzky, nemecky, anglicky, ovládal niekoľko škandinávskych jazykov a takmer všetky slovanské jazyky. Zaujímal sa o tureckú literatúru a kultúru, tak sa naučil aj po turecky. Štyri roky žil, pôsobil a publikoval v Konštantínopole. V roku 1872 je spoluzakladateľom maďarskej geografickej spoločnosti.
Krúdy Gyula (1878-1933)
Maďarský prozaik a žurnalista. Pochádzal zo šľachtickej rodiny. Študoval v Szatmári a na gymnáziu v Podolínci. Po ukončení štúdia sa stal žurnalistom. Patrí k najobľúbenejším spisovateľom maďarskej literatúry 20. storočia. Niektoré z próz sa odohrávajú na Slovensku, v prostredí spišských miest. Máloktorí z maďarských spisovateľov podal takú prenikavú kritiku spoločnosti ako on. Diela: Podolínske strašidlo, Sindibádové cesty, Sindibádová mladosť, Francúzsky zámok, Hostinec u siedmich sov, Slnečnica a iné.
Darvas Iván (1925-2007)
Iván Darvas, sa narodil vo vesnici Behynce, bol významný maďarský herec a divadelní režisér. Bol dvojnásobným držiteľom Kossuthovej ceny, a dvakrát získal aj cenu Mari Jászaiovej. Jeho detství strávil v Prahe. Do Budapešti sa nasťahovali v roku 1939. Od roku 1949 hral v divadle Madách. V roku 1956 ho väznili za účasť v Maďarskej revolúcii. Na scénu sa vrátil v roku 1963.
Kaszás Attila (1960-2007)
Attila Kaszás , talentovaný herec, sa narodil v Šali a svoje detstvo prežil vo Vlčanoch a v Komárne. Študoval na dramatickom oddelení vysokej školy divadelného umenia v Budapešti. Absolvoval v 1983. Od 1984 do 1999 bol členom divadla drámy a komédie, neskôr bol voľný herec.V roku 1990 dostal prestížne herecké ocenenie Mari Jászaiovej. Od roku 2003 bol hercom Národného divadla v Budapešti. Zomrel ako 47 ročný, na následky mŕtvici
Fábry Zoltán (1897-1970)
Bol maďarský intelektuál, spisovateľ, literárny kritik žijúci na Slovensku. Narodil sa v Štóse. Študoval na gymnáziu v Rožňave. Popredný reprezentant pokrokovej maďarskej literatúry na Slovensku. Zomrel 31.5.1970 v Štóse, kde sa nachádza pamätný dom Zoltána Fábryho.
Színyei Merse Pál (1845-1920)
. Narodil sa v Chminianskej Novej Vsi, maliarstvo študoval na Akadémii v Mníchove. Patril k priekopníkom impresionizmu v Uhorsku a celej strednej Európe. Angažoval sa aj politicky. Bol zvolený do parlamentu, kde sa usiloval o modernizáciu vzdelávania.
|